چگونه میکروهای روی pcb رو پروگرم کنیم و log بگیریم؟

ممنونم مهندس جان

سلام، معمولا برای rx و tx از آی سی هایی مثل ch340 و یک پورت usb استفاده می کنن. حالا اگر میکروی شما با سریال پروگرم هم بشه که عالیه (مثل چیپ های esp و یا بوت لودر های arduino) . ولی اگر اینطور نبود، باید پایه های مربوط به ISP میکرو (یا هر روش پروگرم دیگه ای که اون چیپ استفاده می کنه) رو با استفاده از پین هدر (یا هر پورت دیگه بسته به نیاز شما و ابعاد بورد) بیرون بیارید.
ما خودمون برای پین های پروگرم، یک پین هدر ریز گذاشتیم که vcc و gnd و swdio و swclk رو داره. برای پروگرم، حتی پین هدر رو لحیم هم نمی کنیم، فقط پروگرمر رو داخل اون پین هدر ها میکنیم و چند ثانیه با دست نگه میداریم. این روش برای ما مناسب بوده، چون هیچ جای اضافه نگرفته روی بورد (فقط چند تا سوراخ ریز هست) و هم اینکه خیلی سریع و در تعداد بالا میشه پروگرم کرد.
برای بورد هایی که تیراژ‌ خیلی بالا دارن، می تونید میکروی پروگرم شده سفارش بدید (البته تکرار می کنم این برای تیراژ های خیلی زیاد بصرفه هست) و یا روی بورد، به جای سوراخ، یک سری پد های smd دایره ای ایجاد می کنن و موقع پروگرم، بورد رو داخل یک وسیله ای قرار میدن که از زیر به صورت فنری، یک سری پایه به اون پد ها وصل می کنه و پروگرم میکنه. با این روش حتی بعد از پروگرم یک روتین عیب یابی هم میتونه اجرا بشه (توسط پد های دیگه جاهای دیگه بورد بسته به طراحی شما) که عملکرد بورد و سلامت قطعات هم تست بشن.

فرض کنید یک پروگرمر stlink دارید. یک پین هدر نری بردارید و پین های vcc,gnd,swio,swclk رو بهش وصل کنید. حالا این پین هدر رو بدون اینکه لحیم کنید، داخل جای پین هدر روی pcb میکنید و با دست به صورت کج میگیرید که اتصال ها برقرار بشن. پروگرم کنید و بعد پروگرمر و اون پین هدر رو جدا کنید. اینطوری احتیاجی به لحیم کاری هم نیست.

چه جالب مهندس.واقعا دمتون گرم خدایی.خیلی جالب بود.فقط همون سوراخ های جای هدر هست دیگه روی برد؟از نظر ظاهری مشکلی نداره؟

نه مشکلی نداره. حتی میتونید یک هدر 2x2 بذارید که ۴ تا سوراخ کوچیک در یک مربع برای پروگرم استفاده بشه. خیلی از برد های محصولات الکترونیکی رو اگه باز کنید، یک سری سوراخ که چیزی بهشون لحیم نشده میبینید که دقیقا برای همین مورد استفاده میشن.

ممنون مهندس.فقط اینکه با دست پین هدر رو میگیرید متوجه نشدم.مگه نباید پین هدر از زیر برد به ترکهای مربوط به پروگرام متصل باشه؟و در واقع لحیم بشه.وقتی با دست میگیریم جریان از نوک پین هدر به محل اتصال ترک و پد میرسه؟

برای میکروهای dip خب میشه قبل از لحیم کاری با پروگرامر پروگرم رو انجام داد و لحیم کرد.ولی برای میکرو های smd باید پایه های مربوط به پروگرم رو با هدر بیاریم بیرون؟یا با پورت usb این شکل میگیره؟
همچنین برای log گرفتن باید پین های TX و RX میکرو رو با هدر بیاریم بیرون؟یا با usb این هم انجام میشه؟