مقایسه plc و آردوینو

سلام وقت بخیر
میخواستم بپرسم برای تعداد ورودی و خروجی مشخص برای طراحی یه پروسه اتوماتیک کدوم یک مناسبتره، plc مثلا همون لگو ساده یا که نه آردوینو کار آدم و انجام میده؟ و چه پارامترهایی لازمه در نظر گرفته بشه؟(پروژه ای دارم با تعدادی سنسور و لیمیت سوییچ و دو سه تا موتور الکتریکی 2kw) ممنون میشم راهنمایی کنید.

ممنون از راهنمایی خوبتون

سلام دوست عزیز، مقایسه PLC و آردوینو برای کار صنعتی خیلی مقایسه پایاپایی نیست. یکی از لازمه های پروسه های صنعتی، ضریب اطمینان هست که در PLC ها چون برای همین کار ساخته شدن، به نحو احسن رعایت شده. نکته دوم اینکه PLC برای کار در محیط صنعتی طراحی شده و در برابر انواع نویز ها حساسیت برد های معمولی رو نداره و همچنین اینکه آماده کار با تجهیزات صنعتی هست. یعنی ورودی و خروجی های استاندارد صنعتی رو برای ارتباط با سایر ادوات داره. اما خب قیمتش هم خیلی بیشتر از یک برد معمولی هست.
آردوینو برای مقاصد آموزشی استفاده میشه و اگر محصول نهایی باهاش ساخته بشه نمیتونه استاندارد بالایی داشته باشه. برای ارتباط ورودی خروجی های آردوینو به دنیای صنعتی هم باید از مدارهای جانبی استفاده کنید که مثلا یک خروجی ۵ ولت آروینو بتونه یک موتور رو روشن کنه. کلا برای کار صنعتی استفاده از آردوینو رو پیشنهاد نمی کنم. آردوینو از میکروهای مدل AVR استفاده میکنه. ولی اگر شما مسلط باشید به میکروهای ARM و طراحی مدارهای مبتنی بر اون و بتونید از لحاظ نویز هم مدارتون رو خوب طراحی کنید، می تونید دستگاهی بسازید که بتونه مثل یک plc کار کنه. اصلا داخل همین plc ها هم میکرو های arm استفاده شده. ولی به نظرم برای کار صنعتی بهتره PLC استفاده بشه.