سایزینگ فیتینگ برای پایپ با سایز کوچکتر از 2 اینچ

با سلام
ما بیان کردیم که:
در سایز بالای 2 اینچ اتصالات BW هستند و برای اتصالات BW حتما بایستی فیتینگ هم هم سایز لوله باشند یعنی اگر لوله SCH 40 است اتصالات و غیره هم همین SCH را دارند.
اما در سایز کمتر از 2 اینچ داستان فرق میکنه چون اتصالات رزوه و سوکتی می شوند و بایستی از ASME B16.11 و جدول تناسب Rating و SCH استفاده کنیم
image
اما در ASME B16.11 Table 6 مثلا برای کوپلینگ سایز در کلاس 3000 و threated از سایز 1/8 تا 4 اینچ آمده است آیا 4 اینچ بزرگتر از 2 اینچ نمی باشد؟ این تناقض نیست؟

سلام و عرض ادب

در کدها و استانداردهای بین المللی مثل ASME، محدودیت در استفاده از اتصالات جوشی در سایزهای پایین وجود ندارد. برای مثال شما میتوانید براساس استانداردASME B16.9 از زانوی سایز DN15 با طرح اتصال BUTTWELD استفاده نمایید. ولی همانطور که مستحضر هستید استانداردهای اختصاصی (LOCAL STD) مثل IGS و IPS می توانند براساس سطح کاربرد، اهمیت موضوع و حتی بعضا امکانات در استانداردهای بین المللی دخل و تصرف داشته باشند و در عمل چنین موضوعی میتوانند درجه سختگیری استانداردهای بین المللی را تقلیل و افزایش دهد.

در ایران و با توجه به تجربه کاری تمامی پروژه هایی که تعریف میشوند از عموما از IPS و IGS تبعیت میکنند، چرا که کارفرماها دولتی هستند و تغریف پروژه از سوی ایشان است. در نتیجه استانداردها و اسپک های مورد نظر این مجموعه استفاده میشود. در آموزش هم عرض کردم که عرف کشور ما و پروژه های نفت گاز این است که در سایزهای زیر 2 از اتصالات SW و TRD استفاده میکنند و بالای 2 نیز از BW.
دلایل متعددی همچون راحتی اجرا، دقت ، کیفیت و بازرسی ملاک این انتخاب است.

دقت بفرمایید که در هر پروژه ای اسپک و استانداردی که در اسناد از سوی کارفرما و مشاور کارفرما گنجانده میشود سندیت قانونی دارد و ملزم به رعایت هستید، لذا امر مهم این است که در بررسی مسایلی از این دست قبیل SCOPE کار را مشخص نمایید