روشن کردن ال ای دی با گرمای دست

مهندس با همون سنسور lm35 نمیشه با اپ امپ ال ای دی رو روشن کرد؟

سلام
میشه با سنسور دما LM35 و گرمای دست ال ای دی روشن کرد؟
لطفا راهنمایی کنید و بگید که چه قطعاتی غیر از سنسور دما لازم هستش ؟؟

نه مهندس همون جواب بالایی کارمو را انداخت و منظورم بدون باتری بود.
خیلی ممنون بابت پاسخگویی خوب و دقیقتون… واقعا عالی هستید.

سلام دوست عزیز، سنسور دمای lm35 برای سنجش دما استفاده میشه و برای روشن کردن ال ای دی نمیتونه استفاده بشه.
شما برای روشن کردن ال ای دی نیاز به انرژی الکتریکی دارید. گرمای دست از نوع انرژی گرمایی هست و شما باید با روشی، این دو انرژی رو به هم تبدیل کنید. برای تبدیل انرژی گرمایی به انرژی الکتریکی می تونید از ماده ای به اسم “ترمو الکتریک” استفاده کنید.
این قطعه نیاز به یک سمت گرم و یک سمت سرد داره و در واقع اختلاف دما رو تبدیل به اختلاف پتانسیل الکتریکی (در واقع یک باتری) میکنه.
پس شما باید یک عدد از این قطعات بخرید، طرف سردش رو داخل یک جای سرد بذارید (هر چه سردتر باشه، باتری قوی تری ایجاد میشه) و طرف گرمش رو با دست لمس کنید. خروجی این قطعات دو عدد سیم هست که دقیقا مثل مثبت و منفی باتری، می تونن ال ای دی شما رو روشن کنن.

برای دوستان دیگه ای که شاید این مطلب رو بخونن یک توضیح اضافه هم بدم. اکثر قطعاتی که انرژی های مختلف رو به هم تبدیل می کنن، واکنش های برگشت پذیر دارن. برای مثال، همین قطعه ترموالکتریک، اگر بهش اختلاف دما بدیم، ایجاد اختلاف ولتاژ می کنه. حالا اگه به جای اینکه بهش اختلاف دما بدیم، بیایم خروجیش رو وصل کنیم به منبع ولتاژ، یک طرفش شروع می کنه به گرم شدن و یک طرف دیگه شروع می کنه به سرد شدن. حالا اگه طرف گرمش رو بتونیم با هیت سینک و فن، خنک نگه داریم، طرف دیگه سعی می کنه از این طرف سردتر باشه و برای همین میتونه خیلی خیلی سرد بشه و در واقع می تونید با این روش یک یخچال برقی (با راندمان خیلی بد البته)‌ بسازید. از این روش برای جاهایی که احتیاج به سرد کردن سریع دارن، استفاده می کنن.

من فکر کردم که بدون استفاده از منبع تغذیه و با استفاده از انرژی گرمای کف دست قرار هست که ال ای دی روشن بشه.
اگر دسترسی به منبع تغذیه و باتری هست که خیلی ساده هم با اپ امپ میشه اینکار رو کرد ( در مود مقایسه گر) و هم با میکرو (با خوندن مقدار گرما و تصمیم به اینکه آیا ال ای دی روشن بشود یا نه).
اگر منظور دوستمون این بوده، پس نیاز هست که هم دیتاشیت lm35 و طرز کارش رو مطالعه کنن و هم اینکه مدار اپ امپ در مود مقایسه گر رو یاد بگیرن. یک مقاومت متغیر به عنوان پیچ تنظیم هم لازم دارید که سیستم رو برای تشخیص گرمای دست، تنظیم کنید.