خرید ابزار لحیم کاری مناسب و مشخصات انها

با توجه به فرمایشتون من یه هویه 30 وات و سیم 0.8 میگیرم که هم مناسب قطعات dip , smd باشه و هم قیمت مناسبی دارن نسبتا.
و اینکه نوک هویه نازک باشه یا ضخیم ربطی به کیفیت لحیم قطعات smd,dip نداره؟

مرسی

برای قطعات smd سر هویه نازک و برای قطعات دیپ بزرگ سر هویه بزرگ بهتر هست. چند بار که لحیم کاری رو انجام بدید کاملا دستتون میاد که کدوم برای شما راحت هست. ولی من مونتاژ کارهای خیلی حرفه ای رو از نزدیک دیدم که حتی آی سی های ریز رو هم با هویه های بزرگ لحیم می کنن. بستگی به خودتون و تکنیکتون داره کاملا.

سلام.مهندس چنتا سوال در مورد تیتر مربوط داشتم.باز سوالات رو یک جا مینویسم.اگه این شکل مناسب نیست تذکر بفرمایید من در هرقسمت یک سوال بپرسم.
برا شروع هویه ی چند وات مناسب هست؟و وات بالاتر به معنای چیه؟(دلیل گرمای خروجی بیشتر چیه؟)برای قطعات smd و dip هویه یکسان مشکلی نداره؟
همچنین سیم لحیم با قطر چند میلی متر معمول و مناسبه؟
و روغن لحیم در هرصورت نیازه؟حتی اگه سیم لحیم و هویه نو باشند؟

هویه های وات های بالاتر هم بیشتر گرم میشن و هم می تونن با قدرت بیشتری گرما رو نگه دارن. شما اگر یک هویه ضعیف رو به قسمتی از pcb که مس خیلی زیادی داره بزنید، نکش به pcb میچسبه و دلیلش این هست که اون مس داره گرمای نوک هویه رو میگیره و مثل یک heat sink اون رو به هوا میده ولی هویه های قوی تر، می تونن این تغییر گرما رو خیلی سریع جبران کنن و به برد نمی چسبن ولی در عوض خیلی سریع می تونن به قطعات شما صدمه بزنن و باید خیلی سریع باهاشون لحیم کنید. من خودم station ها رو پیشنهاد می دم برای کار الکترونیک ولی قیمتشون زیاد هست به نسبت. به نظرم هویه حدود ۲۵ وات مناسب باشه. ما خودمون برای کارهایی که گرمای زیاد می خواد یک هویه ۴۰ وات داریم که خیلی خوب جواب میده. برای قطعات دیپ هویه های وات بالا بهتر جواب می دن ولی برای smd ها پیشنهاد می کنم هویه های ظریف تر استفاده کنید.
سیم هم باز بستگی به نوع قطعات داره. توی آموزش هم ما از دو مدل سیم یکی خیلی نازک و یکی معمولی استفاده می کنیم. معمولی تا ۱ میل هست و نازکاش هم شاید ۰.۲ خوب باشه براتون برای آی سی ها.
روغن لحیم کلا استفاده کنید بهتر هست. هم روغن و هم فلاکس (که معمولا مایع هست) که داخل بسته توضیحش رو دادیم.
شما بعد از یکی دو بار هم استفاده از هویه میبینید که سرش دیگه تمیز نیست. نکته بعدی هم اینکه روغن بیشتر هدفش تمیز کردن سطح و قطعه ای که دارید لحیم می کنید هست و به اینکه هویه نو هست کاری نداره.