تفاوت دیود زنر و دیود معمولی

سلام دوست عزیز، دیود ها کارشون این هست که جریان رو فقط از یک طرف عبور بدن. ولی اگر جریان برعکس بود، تا یک جایی میتونن تحمل کنن در برابرش و به ناچار از یک جایی به بعد جریان رو عبور میدن. دیود های معمولی معمولا آستانه تحمل قابل قبولی دارن و اینطوری نیست که تا بایاس معکوس شدن بسوزن.
دیود زنر، دیود خاصی هست که آستانه تحمل بایاس معکوسش کم هست. مثلا یک دیود زنر ۱۰ ولت، در بایاس مستقیم مثل یک دیود معمولی رفتار میکنه ولی در بایاس معکوس، اگر ولتاژ دو سرش به ۱۰ ولت رسید، دیگه تحمل نمیکنه و راه جریان رو باز میکنه. از این خاصیت دیود زنر برای تثبیت ولتاژ و ساخت رفرنس ولتاژ استفاده میشه معمولا. در مدارهای محافظت در برابر over voltage هم استفاده میشن.
فرض کنید ولتاژ شما نباید از ۱۰ ولت بیشتر بشه. اگر یک دیود زنر قرار بدید بین مثبت و منفی و به صورت معکوس، اگر ولتاژ بالای ۱۰ بره، زنر اتصال میده و نمیذاره جریان دیگه وارد مدار بشه. یک فیوز هم اگر کنارش باشه، باعث میشه فیوز بسوزه و مدار محافظت بشه.

سلام . چه تفاوتی بین دیود زنر و دیود معمولی است. که دیود زنر در بایاس مخالف نمیسوزه وظیفه اش را انجام میده . اما دیود معمولی در یایاس معکوس در جا میسوزه؟ مگه هر دو دیود از pn تشکیل نشده است.
متشکرم