انتخاب رله و پل دیودی مناسب

سلام مهندس.امیدوارم عالی باشید
برای بخش تغذیه بردی که طراحیشو دادن بهم من تو دیتا شیت رله و پل دیودی به چنتا سوال برخوردم.مرسی که تحمل میکنید
برای پل دیودی مشخصه های مهممون چین؟
maximum recurrent peak reverse voltage , maximum RMS input voltage , maximum DC blocking voltage
به چیا اشاره داره ؟
برای رله جریان رله رو از power consupmtion و coil resistance میشه بدست اورد با قانون اهم؟
تفاوت oprate voltage و rated voltage چیه؟
و release voltage به ولتاژ معکوسی اشاره میکنه که بعد از کلید زنی اتفاق میفته؟

مهندس من بلوکه کردن رو نفهمیدم.
maximum recurrent peak reverse voltage میگه مثلا تا دامنه 1000 ولت دیود های خاموش میتونن ولتاژ معکوس رو تحمل کنند
maximum DC blocking voltage هم همینو میگه؟DC منظورش چیه؟مگه پل دیودی اصلا ولتاژ dc داره؟

در مورد رله هم میشه گفت انرژی بوبین میشه 0.5(L(I^2. بعد کلید زنی این انرژی به یه دیود با مقاومت بایاس مستقیم و یه مقاومت ناشی از بوبین منتقل میشه.طبق p= (V^2)/R میشه ولتاژ رو به دست اورد؟

توضیح و مثال عالی بود مهندس.
این maximum DC blocking voltage یعنی میگه پل دیودی تا این ولتاژ DC میتونه بده بهت؟(بعد از گرفتن ریپل با خازن)

و مهندس میشه فهمید که وقتی بوبین رو قطع میکنیم چه ولتاژ معکوسی دو سر دیود هرزگرد میفته؟

ببینید مثلا ممکن هست که یک رله روش اعداد زیر نوشته شده باشه:
Rated Voltage - 6V
Max Operating Voltage - 4.5V
Min Release Voltage - 0.3V
Max Applied Voltage - 7.8V

این یعنی اینکه بوبین رو بین 4.5 تا 6 بدید اکی هست. زیر 0.3 هم خاموش میشه حتمال. اگه بالای ۷.۸ هم بهش بدید بوبین آسیب میبینه.

recurrent به معنی تکرار شونده هست. داخل بعضی دیتاشیت ها repeating هم می نویسن.
maximum recurrent peak reverse voltage یعنی اون دیودها چقدر میتونن یک ولتاژ پیک تکرار شونده رو تحمل کنن. (یعنی پیک ac) مثلا اگه ۱۰۰۰ باشه، یعنی می تونه جلوی یک موج سینوسی با پیک ۱۰۰۰ ولت رو بگیره (توی نیم سیکل مثبت یا منفی البته)
maximum DC blocking voltage یعنی اگه به اون دیودها ولتاژ dc بدیم چقدر می تونن تحمل کنن. مثلا اگه ۱۰۰۰ باشه یعنی شما می تونید تا ۱۰۰۰۰ ولت dc رو به صورت معکوس به اون دیود ها بدید و اون دیود ها خاموش بمونن. درسته که پل دیود برای dc نیست ولی اینها مشخصه های دیود ها هستن و داخل دیتاشیت میان.

در مورد محاسبات هم درسته. ولی باید مقاومت کل مداری که قراره دیود داخلش تخلیه بشه رو درست محاسبه کنید.

سلام، پل دیودی ۴ تا دیود داخلش هست و مدل های داخل بازار اونقدر متنوع نیستن که شما خیلی انتخاب داشته باشید. فقط جریان و ولتاژی که تحول می کنن رو دقت کنید کافیه.
دیود ها یک ولتاژ شکست دارن که اگر ولتاژ از اون بالاتر بره، نمی تونن جلوش رو بگیرن و اصطلاحا می شکنن. این ولتاژهای maximum اشاره به همون بیشترین ولتاژ دارن.
برای رله هم حرف شما درسته. می تونید حساب کنید جریان رو. ولی هیچی مثل اینکه رله رو واقعی نمونه بگیرید و جریانش رو تست کنید نیست. خیلی از رله های داخل بازار کپی هستن و واقعیتشون با دیتاشیت نمی خونه.
معمولا rated voltage به ولتاژی گفته میشه که سازنده روی قطعه میزنه (یا داخل دیتاشیت) و بهتره که قطعه با اون ولتاژ (و یا تا اون ولتاژ) کار کنه. ولی operating voltage به ولتاژی گفته میشه که واقعا به قطعه اعمال شده و الان قطعه داره با اون کار میکنه. در حالت کلی operating voltage نباید بیشتر از rated voltage باشه.
release voltage در رله به معنی ولتاژی هست که در اون بوبین رها میشه. شما همون ولتاژ 0 رو بدید خیالتون راحت باشه که خاموش میشه و نگران release voltage نباشید.

نه، در پل دیود وقتی که ورودی سینوسی بهش بدید، وقتی ولتاژ مثبت هست، دوتا از دیود ها و وقتی که منفی هست دوتا دیگه از دیودها فعال میشن. ولتاژ blocking مربوط به اون دیود های خاموش هست. میگه تا چقدر ولتاژ dc رو میتونه بلوکه کنه و خاموش بمونه.
برای اندازه گیری ولتاژ معکوس، یا باید با وسیله اندازه گیری خیلی خوب اندازه بگیریدش (چون در یک لحظه کوچک اتفاق میافته باید وسیله اندازه گیری حافظه دار استفاده کنید که بتونه نمودار نشون بده یا از اسیلوسکوپ استفاده کنید.)
راه دیگه اینه که با استفاده از RLC meter مقدار سلف بوبین رو اندازه بگیرید و بعد با استفاده از فرمول های سلف، با توجه به ولتاژ و جریان اعمال شده ببینید چقدر انرژی داخل سلف ذخیره میشه. وقتی که بوبین رو رها کنید، این انرژی داخل مدار تخلیه میشه و با قانون اهم می تونید ولتاژ و جریانی که به مدار وارد میشه رو اندازه گیری کنید.

کامل و عالی.لطف کردید.