اعمال ولتاژ ترانس از سمت ثانویه

منظورم جریان سمت اولیه چقدر میشه ؟

سلام جناب مهندس
با توجه به قابلیت اعمال ولتاژ ترانس از سمت ثانویه، ایا میشه در منبع تغذیه سویچینگ یا شارژر موبایل در خروجی که 5 ولت هست ولتاژ بدیم و این ولتاژ رو در اولیه ببینیم ؟
ایا امکان دارد؟
اگه امکان دارد احتمال برق گرفتگی نباید باشه با توجه به ایزوله بودن درسته؟
و سوال اخر احتمالا مجاز به جریان کشی نخواهیم بود درسته؟

مثلا ما با یک باتری 1.5 ولتی بدیم ثانویه ترانس ایزوله و در اولیه ولتاژ تعریف شده رو ببینیم.

درود مهندس

سلام دوست عزیز، قانون اصلی ای که اینجا حاکم هست، اصل پایستگی انرژی هست. یعنی توان اولیه ترانس با توان ثانویه ترانس برابر خواهد بود. (با تقریب خیلی خوبی، خود ترانس کمی تلفات خواهد داشت در واقعیت که قابل چشم پوشی هست)
بنابراین P1 = P1 و P = VI بنابراین میشه گفت که V1 X I1 = V2 X I2 یعنی حاصل ضرب ولتاژ و جریان اولیه برابر حاصل ضرب ولتاژ و جریان ثانویه هست.

سلام. اگه ما با یک باتری 1.5 ولتی ولتاژی رو درحالت نوسان سازی قرار بدیم مثلا موج مربعی درست کنیم و از ترانس عبور و در اولیه بار بکشیم و در اولیه 220 ولت داشته باشیم درصورتی که از باتری 1.5 ولتی 1 امپر مثلا جریان بکشیم سمت 220 ولت چقدر میشه تقریبا؟

سلام دوست عزیز، ترانس فقط امواج ac رو از خودش عبور میده و dc رو عبور نمیده. بنابراین اگر به یک سمت ترانس باتری وصل کنید، در سمت ثانویه ترانس ولتاژی نمیبینید و به خاطر اینکه عملا باتری dc رو با یک سیم پیچ اتصال کوتاه کردید، به باتری هم صدمه زدید.
ولی اگر بتونید یک موج سینوسی رو بسازید، اگر در یک ترانس کاهنده، اون رو به ثانویه بدید، در اولیه ولتاژ بیشتری میتونید بگیرید. فقط دقت کنید که طبق اصل پایستگی انرژی، توان در اولیه و ثانویه برابر خواهد بود و این به این معنی هست که انرژی از هیچی تولید نمیشه. پس اگر ولتاژ دو برابر بشه، جریان نصف میشه که ضربشون برابر بمونه.

1 پسندیده