آزمایش مایع نافذ

با سلام خدمت شما استاد گرامی.در جدول 6.1 استاندارد AWS D1.1 در بند شماره 2 جدول قید شده که در لایه های مجاور درون جوش و همچنین بین فلز پایه و فلز جوش باید ذوب به صورت کامل انجام شود.سوال بنده این هست که مطابق جدول این عیب رو میشه با آزمایش PT انجام داد.حال اگر این عیب دهانه باز به سظح داشته باشه در آزمایش مایع نافذ چه طور متوجه بشیم این نشانه مربوط به LOF is هست؟

سلام و ممنون از سوال شما. این جدول استاندارد AWS D1.1 که در ویرایش جدید استاندارد AWS D1.1 اسمش شده Table 8.1، در حقیقت مربوط به بازرسی چشمی (Visual Testing) هست، اما در استاندارد AWS D1.1 حد پذیرش (Acceptance Criteria) برای تست‌های مایعات نافذ (Liquid Penetrant Testing) یا PT و همچنین ذرات مغناطیسی (Magnetic Particle Testing) یا MT به همین جدول ارجاع شده.
تست مایعات نافذ می‌تونه ناپیوستگی‌هایی رو پیدا کنه که دهانه باز به سطح داشته باشن. پس برای یک جوشکاری به اتمام رسیده این تست برای یافتن LOF های به سطح رسیده که اصطلاحا بهشون Cap LOF گفته می‌شه و LOP قابل استفاده‌ست. همچنین با استدلال کردن روی همین بند، سر رفتن فلز جوش روی فلز پایه که بهش Overlap گفته می‌شه هم قابل آشکارسازی (Detect) کردن با این روش هست.
مضاف بر اون که در حین انجام جوشکاری (منظورم بین پاس‌ها) و یا حین تعمیر بوسیله جوشکاری هم از این روش تست میشه استفاده کرد و این بند، اونجاها هم کاربرد داره.