Drilling &Table1B ASME B16.5

سلام
عرض ادب و وقت بخیر

1.زمانی به جداول Drilling مراجعه می کنیم می بینیم که دو مدل پیچ برای بستن فلنج ها داریم که این دو مدل پیچ طبق این جداول برای فیس هایRF,RTJ,T&G قابل استفاده هستند سوالی که پیش میاد این هستش که ما علاوه بر موارد فوق فیس های دیگری هم داشتیم (LJ,FF,…) برای این مدل فیس ها از چه پیچ هایی بایستی استفاده بشه؟ همچنین در این جدول قیسی تحت عنوان male & female ممنون میشم مختصری توضیحش بدین؟

  1. یکی از متریال های معروف Bolting material رو ASTM A320 L7 ذکر کردید و فرمودید جنس C.S هستش در صورتی که در note 10 جدول فریتیک S.S بیان شده , ممنون میشم این مورد رو توضیح بدین
    IMG_20230804_203827

  2. فرمودین مبنای High/low strength رو در ASME B31.3 به این شکل بیان کرده که پیچ هایی رو High strength میگیم که Sy آنها بزرگتر و مساوی 35ksi باشه،آیا منظور شما این بند هستش که برای شما ارسال میکنم؟ در این بند low strength رو کمتر از 30ksi بیان کرده،35ksi که شما فرمودین کجا بیان شده؟
    IMG_20230804_204524

1 پسندیده

سلام و عرض ادب

تقسیم بندی نوع پیچ ها دقیقا بر اساس ASME B31.3 و جدول ASME B16.5 TABLE 1B هست. در کد مبنا 30ksi هست و احتمالا بنده موقع تدریس اشتباه لفظی داشتم. درست این مقدار 30 ksi هست و طبق جدول که هر دو رفرنس رو جنابعالی در اختیار دارید.

در خصوص نوع پیچ، جداول استانداردی فقط برای فیسهای عنوان شده، پیچ اعلام کرده و برای فیس نوع FF و LAP بدلایل کاربردهای خاص، منوط به سازنده هست. معنی این هست که چون فیس FF برای ISOLATING استفاده میشود، باید کیت که خریداری میکنیم ابعاد را تعیین کند. گرچه الگو گیری از ابعاد و اندازه سایر فیسها ایرادی نداره و میتواند کمک کننده باشد. ضمنا هر موردی که در استاندارد موجود نیست عملا در اختیار سازنده و ENG. JUDMENT است.

اما در خصوص BOLTING متریال
در ابتدا این مورد که مشخصات ASTMA 320 بصروت زیر هست:
image

مشخصات فنی های مربوط به متریال ها که معمولا با ASTM ها و یا ASME اونها رو میشناسیم در خصوص BOLT ها، گریدهای متنوعی دارند برای مثال زمانی که شما ASTM A193 یا ASTM A320 صحبت میشود بازه متنوعی از گریدها را اعلام میکند. در همین مشخصات فنی (SPECIFICATION) که شما عنوان کردید این گریدها موجود هستند:
image

گرید L7 مد نظر شما در اصل، فولاد آلیاژی است که البته میزان مگنر و کروم قابل توجهی نسبت به کربب استیل دارد . این گرید اصلا SS FERITIC نیست. در واقع اگر در بین کربن استیل چهاردسته تقسیم بندی بر اساس کربن وجود دارد، براساس عناصر دیگر به غیر از کربن هم میتواند، LOW ALLOY C.S را معرفی نمود و در عمل L7 جز این دسته هست.

1 پسندیده

چه جالب ،یعنی در insulating flange ها طول پیچ هارو insulating kit بین دو فلنج تعیین میکنه؟دلیلش چی هستش آیا اینه که بسته به ضخامت کیت عایق و واشرههای عایق هستش؟چرا که ضخامت دو فلنج عملا مشخص و طول پیچی هم که برای عمق دو سوراخ این دو فلنج بایستی استفاده بشه مشخص و عملا فقط ضخامت کیتی که باید خریداری بشه میمونه که مشخص نیست درست عرض می کنم؟

1 پسندیده

بله براساس میزان حفاظتی که قراره انجام بشه تایپ های متعددی داره که جز اقلام مرسوم پایپینگ نیست و توسط سازنده ها ارائه میشود.

1 پسندیده