پخ زدن لوله با توجه به سایز آن

سلام و عرض ادب خدمت استاد گنجی
در چه سایزی لوله از یک پخ و در چه سایزی از دو پخ استفاده میشود؟
و چرا این اتفاق رخ می دهد؟

سلام و خسته نباشید،
اینکه آماده‌سازی اتصال جهت جوشکاری شیاری یا Groove به چه صورت باشه یا در صورت پخ‌زنی، این پخ باید یک‌طرفه باشه یا دو طرفه یا دو پخه، به عوامل مختلفی بستگی داره که یکیش ضخامت هست. عوامل دیگری نظیر دسترسی داشتن یا نداشتن به سمت دوم قطعه جهت جوشکاری و بازرسی‌های بعدی، کنترل اعوجاج ناشی از حرارت جوشکاری، امکان و نوع بازرسی‌های بعدی جوش، امکانات اجرایی آماده‌سازی اتصال جهت جوشکاری و حتی مهارت جوشکاران، همه و همه تاثیرگذارند.
بنابر همه عواملی که ذکر شد، مرز ضخامتی‌ای وجود نداره که بتونیم بگیم از این ضخامت به بالا باید یا می‌تونه پخ دو طرفه باشه یا آماده‌سازی بصورت دو پخه باشه یا از این مرز به پایین، یک‌طرفه.
اما در کل و با در نظر گرفتن تمام عوامل ذکر شده، ما این رو می‌دونیم که در ضخامت‌های بالاتر، استفاده از پخ دو طرفه می‌تونه راهکار مناسبی برای حل برخی مشکلات ناشی از جوشکاری باشه. حالا، جایی که امکان انجام پخ دو طرفه نباشه، آماده‌سازی دو پخه می‌تونه آماده‌سازی‌ای مثل پخ لاله‌ای یا U باشه، با این تفاوت که هزینه آماده‌سازیش از پخ لاله‌ای یا U کمتره و مزیت‌های اون رو بر پخ V که در ضخامت‌های بالا حجم ذوب بیشتری داره و به عبارتی حرارت بیشتری رو بر قطعه اعمال می‌کنه، داره.
امیدوارم توضیح داده شده برای شما شفاف بوده باشه…

1 پسندیده