نقش سلف و خازن و دیود شاتکی که در خروجی رگولاتور سوئیچینگ

سلام استاد.نقش سلف و خازن و دیود شاتکی که در خروجی رگولاتور سوئیچینگ قرار داره میشه دقیقا توضیح بدید که نقش هر کدوم در مدار چیه و چرا در خروجی نضب شده؟
دیود شاتکی در خروجی چه جوری وصل میشه و نقشش چیه ؟ و همچنین سلف و خازن

و این تنظیم زمان قطع و وصل دیود که فرمودید چه جوری انجام میشه و به چه صورت تنظیم میشه ؟آیا سلف و خازن هم دخیلن در تنظیم این زمان یا نه.

سلام دوست عزیز، کار آی سی سوییچینگ این هست که ولتاژ‌ رو قطع و وصل میکنه و میده به خروجی، خروجی که به صورت پله ای هست، با استفاده از سلف و خازن و دیود صاف میشه و تبدیل به یک ولتاژ ثابت میشه، بعد آی سی سوییچینگ از این خروجی فیدبک میگیره (یعنی یک نمونه رو بر میداره و چک میکنه که آیا ولتاژ درست هست یا نه؟) و به نسبت اینکه به خروجی مطلوب رسیده یا نه، سرعت سوییچ رو کم و زیاد میکنه.
وقتی که شما این ولتاژ خروجی رو مصرف میکنید، (یعنی وقتی که ازش جریان میکشید)، افت ولتاژ رخ میده و خازن شروع به خالی شدن میکنه، آی سی سوییچینگ چونکه داره از خروجی نمونه برداری میکنه، سریع متوجه میشه و سرعت سوییچ رو بیشتر میکنه که این افت ولتاژ‌ جبران بشه. بنابراین آی سی سوییچینگ همیشه داره سرعت سوییچ خودش رو تنظیم میکنه و این سرعت به ولتاژ مطلوب و همینطور وضعیت مصرف کننده بستگی داره.

به طور خیلی خلاصه و ساده، وقتی که سوییچ وصل میشه، جریان داخل سلف جاری میشه و سلف و خازن شارژ‌ میشن و مصرف کننده هم میتونه از این جریان استفاده بکنه. وقتی که سوییچ قطع بشه، خازن و همچنین سلف شارژ شده که حالا میخوان خودششون رو تخلیه کنن، ولتاژ‌و جریان خروجی رو تامین میکنن. این تخلیه از مسیر اون دیود که حالا در بایاس مستقیم هست انجام میشه.
برای درک توضیح من، حتما این ویدیو رو ببینید که خیلی خوب مسیر جریان رو نشون داده در حالت روشن و خاموش سوییچ:
https://www.youtube.com/watch?v=DIOyNnCULjw
برای اطلاعات بیشتر هم در مورد Buck Converter سرچ کنید و مطالعه کنید.

1 پسندیده