مقدمات و توصیه ها برای شروع طراحی قالب بصورت حرفه ای

جناب دکتر حق شناس با سلام
ممنون بابت مطالب مفید دوره آموزشی ارائه شده.
مطمئن نیستم طرح این سوال در فروم به جا هست یا نه. ولی ترجیح میدهم به عنوان اولین سوال مطرح کنم:
“به عنوان فردی که تخصصی و حرفه ای در زمینه تزریق پلاستیک فعالیت نموده است آیا توصیه هایی برای شروع فعالیت طراحی قالب بصورت حرفه ای دارید؟ به عنوان مثال لازم است اسکن سه بعدی و پرینت سه بعدی تهیه شود؟ و یا …”
توضیح اینکه تجارب قبلی من همگی در زمینه طراحی و ساخت ماشین آلات سنگین معدنی و بندری بوده است. بواسطه شرایط نامساعد بودجه ای کشور حدود دو سال هست که عملا در کشور اینگونه پروژه ها به محاق رفته است.
تصمیم گرفتم به صنایع کوچک وارد شوم و طراحی قالب را با بهره مندی از دوره آموزشی جنابعالی شروع به یادگیری کردم.
قصد دارم فعالیت طراحی قالب پلاستیک را بصورت حرفه ای شروع کنم. خواستم در صورت امکان توصیه های جنابعالی را در این مورد بدانم.
ممنونم

سلام به دوست بزرگوارم
برای شروع لازم هست که شما دوره هایی مانند این دوره را مشاهده کنید و به موازات با فرایند تزریق، مواد ترموپلاستیک، ماشین تزریق و از طرف دیگر با فرایندهای ماشینکاری مرتبط مانند فرز CNC ، وایرکات، اسپارک و … آشنا بشوید.
مرحله بعدی دیدن تعداد زیادی مثال از جمله قالبهای در حال تزریق و تولید، مشاهده طرحهای مختلف و زیاد و صحبت با مهندسان طراح، تولید کنندگان و مدیران در مورد مزایا و معایب هر کدام است.
مرحله سوم آغاز کار تحت نظارت یک طراح با تجربه است که بعد از هر طراحی، کار شما را نقد کند و اشکالات احتمالی را گوشزد و توصیه هایی برای بهبود داشته باشد تا این طرحها پختگی لازم را پیدا کند.
بهر حال برای انجام حرفه ای این کار نیاز به زمان قابل توجهی هست که البته با تکیه بر تجارب و دانش گذشته شما احتمالا بسیار کوتاهتر خواهد شد.
با آرزوی سلامتی و موفقیت برای شما دوست گرامی

1 پسندیده