مسیر مثبت و منفی ریموت خودرو

سلام مهندس جان، ریموت خودرو جا پایه هاش جدا شده،ولحیم نمیگیره مسیرمثبت ومنفی رو چطور پیدا کنم ممنونم راهنمایی کنید

سلام دوست عزیز، در این موارد پیدا کردن پایه منفی همیشه راحت تر هست تا پایه مثبت.
پایه منفی در اکثر قسمت های مدار وجود داره. معمولا حتی جاهایی که پیچ وارد برد میشه هم دورش رو یک حلقه قرار میدن و به منفی وصل میکنن.
در مدار دنبال قطعاتی بگردید که منفی قطعی دارن. مثلا اگر آی سی استفاده شده، اون آی سی قطعا یک یا چند پایه منفی داره و با پیدا کردن دیتاشیت اون آی سی و چک کردن پایه هاش میتونید پایه منفی رو پیدا کنید.
یا مثلا اگر روی مدار یک LED وجود داره، حتما همونجا منفی هم باید باشه. معمولا led رو با یک مقاومت سری میکنن که جریانش محدود بشه، پس یا یکی از سر های LED منفی هست و یا اون سری از LED که به مقاومت وصل شده از طریق مقاومت به منفی وصل شده.
در مدار ها معمولا قسمت های خالی از مس رو با لایه ای از مس به اسم polygon که به صورت یک تکه و یا مشبک هست پر میکنن که این تکه مس هم به منفی مدار رفته و اگر مجبور شدید ناچارا باید یک تکه از پوشش روی برد رو بتراشید و چک کنید که به کجا رفته این اتصال. (بعضی مواقع بدون تراشیدن با نگاه کردن هم پیدا میشه)
خیلی مواقع دکمه ها هم یک سرشون به منفی رفته. (بسته به pull up و یا pull down بودن)
کلا انقدر منفی مدار همه جای مدار استفاده میشه که میتونید توی مدار برای هر قسمت اون رو پیدا کنید.

یک نکته دیگه: بعضی وقتا سوکت های باتری، پایه های متقارن ندارن و در نتیجه فقط به یک حالت روی مدار قرار میگیرن. از این حالت هم میشه فهمید کدوم مثبت و منفی هست. (چون متقارن نیست، امکان اشتباه نداره چون فقط از یک طرف به صورت منطقی رو برد قرار میگیره) چون معمولا باتری های ریموت به صورت سکه ای هستن که وقتی داخل سوکت قرار میگیرن، طرف نوشته دارش که مثبت هست رو به بیرون هست. بعد میتونید با مولتی متر چک کنید که به کجا رفته و مثبت و منفی رو پیدا کنید.

راه آخر و یکی از راحت ترین راه ها رجوع به ریموت مشابه هست. اگر ریموت معروفی هست و پر استفاده هست، یدونه سالمش رو باز کنید و مثبت و منفی رو چک کنید از روش.