علت بالا بودن ظرفیت خازنهای الکترولیتی از ظرفیت نامی

سلام.خازنهای کار کرده ای که در تست خارج از مدار ظرفیتی حدود ۴۰تا ۵۰ میکروفاراو از ظرفیت نامی بالاتر نشان میدهد علتش چیست.درحالیکه در طول مدت کارکردش باید نشتی داشته باشه نه افزایش. ثانیا اینکه آیا اینارا باید تعویض کرد یانه.ممنون

سلام دوست عزیز، تغییر ظرفیت خازن در طول زمان، بسته به نوع ساخت اون داره و ممکنه که کم یا زیاد بشه.
در صورتی که تغییر ظرفیت به نسبت ظرفیت نامی کل خازن درصد قابل توجهی باشه و بسته به کاربرد خازن در مدار مورد نظر، بهتره که تعویض کنید. برای مثال، اگر یک خازن ۲۰۰۰ میکروفاراد ۴۰ میکروفاراد تغییر ظرفیت داشته باشه، این فقط ۲ درصد تغییر هست که قابل قبول است و در اکثر مواقع، درصد خطای خازن نو که از کارخانه خارج میشه از این بیشتر هست. ولی اگر خازن شما ۱۰۰ میکرو فاراد هست و الان شده ۱۵۰ این یعنی ۵۰ درصد خطا که عدد زیادی هست. به نظرم بالای ۱۰ درصد رو بهش شک کنید ولی بسته به شرایط ممکنه متغیر باشه.
در صورتی که بسته تعمیرات رو تهیه کرده باشید، در فصل مربوط به خرابی های خازن، توضیح میدیم که بعضی مواقع، مقدار خازن حتی با تغییر بسیار اندک میتونه تاثیر بسیار زیادی در مدار بذاره که این مثلا در مدارهای آنالوگ که زمان بندی های آنالوگ دارن پیش میاد. در برخی مواقع مثل خازن های بایپس، عملکرد مدار با تغییر اندک ظرفیت خازن مختل نمیشه و قابل چشم پوشی هست.

استاد سپاس