عامل خروجی در تغییر سرعت اینورتر

@MHNYz#2809
سلام، سوال شما چند حالت دارد:
اگر به دلیل عامل خارجی سرعت موتور از سرعت داریو بیشتر شود در صورتی که درایو به صورت اوپن لوپ (بدون انکودر) و با الگوریتم V/f موتور را کنترل کند، هیچ واکنشی نخواهد داد و قادر به تغییر سرعت موتور نخواهد بود (در واقع داریو متوجه تغییر سرعت موتور نخواهد شد)، در صورتی که از الگوریتم سنسورلس وکتور و به صورت اوپن لوپ موتور را کنترل کند به دلیل اینکه درایو سرعت موتور را با توجه به محاسبات ریاضی تخمین میزند، قادر به پاسخگویی خواهد بود و دور موتور را کنترل میکند.
در حالتی که از انکودر و مد کلوزلوپ استفاده کنیم به دلیل وجود فیدبک از سرعت موتور، به خوبی دور موتور کنترل می شود.

با سلام - در صورتیکه سرعت الکتروموتور متصل به اینورتر به هر دلیل (وزش باد در کاربری فن ) (یا شتاب جاذبه زمین در کاربری آسانسور یا کرین) بیشتر شود اینورتر چگونه این از پس کنترل این عامل خارجی بر می آید . در صورتی که اینورتر فرمان ترمز نگرفته است کنترل سرعت به چه شکل انجام میشود.

ممنون منظور در حین عملکرد موتور و اینورتر می باشد . سرعت الکتروموتور به دلیل عامل خارجی تمایل به بیشتر شدن از سرعت تعیین شده توسط اینورتر داشته باشد. و در عمل بشود -در آسانسور وجود جاذبه زمین طبعا باعث سرعت گرفتن اینورتر میشه - آیا در پایین آمدن کلا اینورتر در حال ترمز است؟ یا اگر فن در حین عملکرد در معرض طوفان قرار بگیرد و سرعت فن از سرعت نامی بیشتر شود عکس العمل اینورتر به صورت عادی چی هست و اگر بخواهیم در این حالت ها هم سرعت را کنترل کنیم سناریو چیست؟

سلام جناب مهندس
بله در این حالت که در حین کار (مثلا عملکرد فن) گشتاور اضافی روی موتور اعمال می شود و باعث بالا بردن سرعت می شود، درایو در حالت ترمز می رود. البته این حالت تا زمانی ادامه پیدا می کند که به limit های تعیین شده برسیم. و ممکن است در شرایط خاص موتور stall شود یا در اصطلاح زیربار بخوابد. در جلسه 10 فصل اول راجع به تغییر گشتاورها و رفتار موتور آموزش داده شده است.

@MHNYz#2818
سلام
بخشی از پاسخ سوال فعلی شما در پاسخ سوال قبلی داده شد.
در مورد سیستم آسانسوری، در حالتی که حرکت رو به پایین هست (در حالت فول لود با ماکزیمم تعداد نفرات) کنترل در مود ژنراتوری قرار میگیرد (اسلیپ منفی) و انرژی بازگشتی روی المان های تلف کننده انرژی مانند مقاومت ترمز تلف خواهد شد.
در مورد فن هم به همین صورت است. در صورتی که سرعت فن به دلیل وزش باید بیشتر از سرعت میدان دوار استاتور (سرعت اینورتر) شود وارد محدوده ژنراتوری میشویم.
در همه ی این حالتها در صورتی که به صورت V/F و اوپن لوپ کنترل کنیم، نمیتوانیم سرعت موتور را دقیق کنترل کنیم.

سلام.
در شروع حرکت و راه اندازی موتور، اینورتر میتواند با اجرای تابع speed search سرعت فعلی را تخمین بزند و نمودار V/F را از نقطه صحیح ادامه دهد. این تابع بصورت کاملا مبسوط در بسته توضیح داده شده است.