دریافت جریان خروجی ثابت

سلام دوست عزیز، در یک مدار، جریان و ولتاژ نمی تونن مستقل از هم تغییر کنن و همیشه به هم وابسته هستن. معمولا در مدارها ولتاژ رو ثابت نگه میدارن (مثلا با یک باتری یا منبع تغذیه) که بهش میگن منبع ولتاژ. اما حالت هایی وجود داره که ما احتیاج به جریان ثابت داشته باشیم که بهش میگن منبع جریان. دقت کنید که در منبع جریان، ولتاژ متغیر هست ولی دست شما نیست که چقدر باشه و به شرایط مدار در هر لحظه بستگی داره.
مدار منابع جریان، معمولا از نوع سوییچینگ هستن و به این صورت عمل می کنن که یک ولتاژ به مدار اعمال می کنن و جریانی که این ولتاژ ایجاد کرده رو اندازه میگیرن (که بهش میگن فیدبک) و به نسبت اینکه چقدر تا جریان ایده آل فاصله داره، ولتاژ رو کم و زیاد می کنن. کم و زیاد کردن ولتاژ به صورت قطع و وصل کردن های خیلی سریع ولتاژ اتفاق میفته و برای همین بهش میگن سوییچینگ.
یک منبع جریان خیلی پرکاربرد که همه جا پیدا میشه، در لامپ های LED هست. لامپ های LED هم برای اینکه نورشون ثابت باشه، از منابع جریان استفاده می کنن و جریان در اونها ثابت هست. بنابراین می تونید یک لامپ LED خیلی بزرگ تهیه کنید که جریانش اون ۲ آمپری که شما می خواید باشه و بعد بازش کنید و از درایور اون استفاده کنید. در واقع به جای LED ها، مدار خودتون رو جاگذاری کنید.

1 پسندیده

چطور میتوان جریان خروجی ثابت دریافت کرد و ولتاژ ثابت نباشه.برای جریانهای کم (حداکثر 2 آمپر) این موضوع برای الکتروشیمیایی است