درجات آزادی اثر گذار

سلام استاد
وقت خوش
امکانش هست لطفا روی مثال زیر، درجات آزادی اثر گذار باز رو تعریف کنید و اینکه چرا حرکت چرخشی اون حول محوری که مبنای B نوشته شده، جزء درجات اثرگذار باز هست؟
با سپاس
Q11

سلام دوست من،
در این مثال، تولرانس موقعیت فقط فاصلۀ سوراخ از مبنای B را مهار می‌کند؛ هیچ مهار دیگری وجود ندارد. پس ناحیۀ تولرانسی سوراخ، درحالی‌که فاصله‌اش از مبنا قفل است، آزاد است که بچرخد. برای فهم راحت‌تر مثالی می‌زنم. پینی را فرض کنید که به صورت خوابیده روی میزی گذاشته‌اید. فاصلۀ پین فقط تا زمین اتاق ثابت (قفل‌شده) است، و نه تا هیچ جای دیگری. پس پین هنوز آزادیهایی دارد، از جمله اینکه شما می‌توانید آن را، در همان حال خوابیده، مثل فرفره بچرخانید. به بیان فنی، دوران پین حول محور عمود بر زمین یکی از درجات آزادی باز آن است.

سلام و ارادت
ممنون از توضیحاتتون، کاملا با پاسخ حضرتعالی نسبت به نحوه چرخش ناحیه تولرانسی آشنا شدم و مثال شما فوق العاده بود.
منتهی جهت یادآوری و نقص در یادگیری بنده، لطفا امکانش هست بفرمایید که، چرا این چرخش، جزء درجات آزادی اثر گذار هست؟ ما در تعریف آشنا شدیم که درجه آزادی اثر گذار، به معنای تغییر شکل در راستای جهت حرکت است

با این تعریف، در مثال تولرانس استوانگی، این تغییر شکل برای بنده قابل تصور نبود؟ به بیان ساده تر با توجه به شکل زیر چرا حرکت به بالا و پایین و چپ و راست و چرخش حول محورها، جزء درجات آزادی اثر گذار محسوب می شود؟
با سپاس
Q13