جایگزین مقاومت سوخته

سلام بر استاد معین عزیز امیدوارم ک حالتون خوب باشه.
استاد یه سوالی داشتم راجب اینکه وقتی یک مقاومت روی بردی می سوزه چطور باید مقدارشو پیدا کنیم.تا مقاومت دیگه ای جیگزینش کنیم.ممنون بابت پاسخگوییتون.

ممنون استاد:rose::rose::rose:

سلام دوست عزیز،
وقتی که در یک مدار یک مقاومت میسوزه، برای تعمیرش حالت های زیر پیش میاد:
۱- شما دسترسی به نقشه اون دستگاه و یا یک نمونه سالم از اون دستگاه دارید. خیلی راحت مقدار مقاومت رو از نقشه مدار و یا نمونه سالم ببینید و مقاومت رو جایگزین کنید.
۲- سوختگی مقاومت در حدی نیست که روش دیده نشه و میتونید از روش مقاومت رو بخونید و مقدارش رو بفهمید.
۳- اگر قسمتی از مقاومت سالم هست، می تونید اون مقاومت رو با کاتر ببرید (و یا روش رو خراش بدید) و مقاومت اون یک تکه سالم رو بگیرید و بعد ببینید اون قسمت چه نسبتی از کلش بوده و با نسبت تناسب حدودا مقدار مقاومت رو بدست بیارید.
۴- با توجه به اینکه این مقاومت کجا هست، مقدارش رو با علمی که دارید حدودی حدس بزنید و تست کنید. مثلا ما می دونیم که برای بیس ترانزیستور bjt از مقاومت ۱۰کیلو یا ۱۲ کیلو استفاده می کنن. مقاومت استفاده شده سر منابع تغذیه معمولا وات بالا هست و مقدارش در حد ۲۲ اهم هست. مقاومت های کنار led ها لازم نیست حتما دقیق باشن و میشه کم و زیادشون کرد.
۵- و در نهایت هم می تونید اگر مقاومت رو حدود اندازش رو می دونستید، از یک رئوستا استفاده کنید و حدودش رو تغییر بدید و ببینید مدار کجا عملکرد درست رو داره. البته این روش رو من زیاد پیشنهاد نمی کنم. ممکن هست به دستگاه صدمه بزنید. از طرفی مقاومت های منابع تغذیه، ولتاژ ۳۰۰ ولتی دارن و استفاده از رئوستا یا مقاومت متغیر اونجا خطرناک هست و خطر برق گرفتگی داره.

معمولا یکی از این روش ها جواب میده. ولی ممکن هست در کاربردهای خاصی، روش های دیگه ای هم بشه با خلاقیت بهش رسید.