جایگزین دیود شاتکی در مدار

سلام مهندس
در مورد جایگرین دیود شاتکی در مدار اسمی از ولتاژ خروجی دیود در چند دیتا شیت چک کردم نبود مثلا خروجی چاپر هست برای 12 یا 5 یا 24 و…
چطور در مدار خاموش و در دیتا شیت ها متوجه بشیم این شاتکی برای 5 ولت هست با ذکر یه دیتا شیت و فاکتورهای مهم این دیود توضیح بدین .
و اینکه به جای این دیود با دیودشاتکی امپر بالاتر اگه استفاده کنیم موردی نداره ؟
یا اینکه اگه ان دیود 1 امپر بود از 2 امپر استفاده کنیم یا خیر . به خاطر طراحی ان منبع یا خط ولتاژی برای 1 امپر؟

سلام استفاده از دیود شاتکی دارای آمپر بالاتر بلامانع است.

ضمنا دیود شاتکی هم مثل سایر دیود ها ،ولتاژ روشن شدن خود را که بین 0/15 تا 0/45 ولت هست بر می دارد و کلا دیود بیشتر در مقابل جریان بالاتر از مد کاری خود آسیب پذیر هست و نه ولتاژ.

سلام دوست عزیز، دیود ها یک ولتاژ راه اندازی دارن به اسم ولتاژ بایاس مستقیم که وقتی اون ولتاژ دو سرشون تامین بشه، ولتاژ دو سرشون روی همون عدد ثابت میمونه و مسیر جریان رو باز میکنن که جریان بتونه آزادانه جاری بشه. بنابراین فقط باید مطمئن بشید که ولتاژ بایاس مستقیم دیود جدید هم اندازه قبلی هست و در مورد جریان هم، استفاده از جریان بالاتر ایرادی نداره. جریان نامی دیود، جریانی هست که میتونه تحمل کنه و نه جریانی که ازش عبور میکنه. بنابراین یک دیود ۱ آمپر ممکن هست در مدار فقط نیم آمپر رو عبور بده. بنابراین مهم هست که دیود جدید، حداقل به اندازه دیود قبلی جریان رو تحمل کنه و اگر بیشتر باشه موردی نداره.
یک مورد مهم دیگر در انتخاب دیود ها سرعت سوییچ اونها هست که حتما باید دقت کنید که اگر دیود به عنوان سوییچ داره استفاده میشه، سرعت دیود جدید به اندازه قبلی باشه.

درود بر شما