تولرانس شاکله مهاری مشتق به صورت گروهی

با سلام و عرض تبریک این ایام سعید
از استاد گرانقدرم تقاضامندم، پیرو مثال سوم از جلسه دسته بندی خصوصیات هندسی، در اتباط با شاکله مهاری استوانه ای محور سوراخ ها و انواع خطایی که از طریق این نوع از تولرانس مسدود می شود،لطفا به صورت 3بعدی، توضیح بیشتری داده شود.
با تشکر

Q5

سلام بر شما،
اگر درست متوجه شده باشم، منظورتان انواع مهارهایی است که تولرانس موقعیت بر میان‌خط شاکله‌های استوانه‌ای (مثل سوراخها) می‌زند.

متأسفانه امکان توضیح سه‌بعدی برایم فراهم نیست.

تولرانس موقعیت از خانوادۀ «مکان» است؛ یعنی علاوه بر مهار انحراف موقعیت شاکله نسبت به مبنا/دستگاه مبنایی، انحراف راستای آن نسبت به مبنا/دستگاه مبنایی و انحراف ریخت (فرم) آن را هم مهار می‌کند.

یک پلیت را در نظر بگیرید که روی آن یک سوراخ است. اگر سوراخ نسبت به کف پشت و لبۀ راست و لبۀ پایین به مقدار قطر ۰٬۲ تولرانس موقعیت داشته باشد، به این معناست که «میان‌خط» سوراخ باید
۱) در حد ۰٬۲ راست باشد،
۲) در همان حد، نسبت به مبنای پشت عمود باشد و
۳) در همان حد، نسبت به لبه‌ها در فاصلۀ درست باشد.

نکتۀ قابل‌توجه این است که این تولرانس هیچ مهاری بر خطاهای هندسۀ سطح سوراخ (یعنی گردی و استوانگی) نمی‌زند، زیرا سطح سوراخ از میان‌خط سوراخ مجزاست؛ سطح شاکلۀ سازنده است و میان‌خط شاکلۀ مشتق. و تولرانس موقعیت در این مثال به شاکلۀ مشتق اعمال شده است، نه شاکلۀ سازنده.

1 پسندیده

درود
خیلی ممنون از پاسخ کاملتون
موردی که نیازمند به توضیح بیشتری هستم و در پرسشم به خوبی انتقال داده نشد، این هست که، طبق تولرانسی که در عکس ملاحضه می کنید، انحراف (یا کج شدگی) 0.2 نسبت به سطح پشت، به چه صورت محاسبه می شود؟ یا به عبارتی بهتر امکانش هست لطفا انحراف 0.2 رو نسبت به سطح S به تصویر کشیده بشه؟

Q6

سلام دوباره،
باز هم مطمئن نیستم درست متوجه شده باشم. سؤال از نحوۀ «محاسبه» کرده‌اید، درحالی‌که اینجا کاری با محاسبه نداریم.
به‌هرحال، شاید شکل پیوست کمک کند. ناحیه‌های تولرانسی به قطر ۰,۲ هر کدام در مکان و راستای مطلق خود قرار دارند و سوراخها می‌توانند در این محدوده نسبت به دستگاه مبنایی جابه‌جا یا کج شوند یا از ریخت خارج شوند. (شکل فقط انحراف جابه‌جایی را نمایش داده است.)
Untitled2

سلامی مجدد خدمت استاد ارجمندم
بسیار سپاسگزارم بابت صبوری، دقت و وقت در پاسخگویی به سوالات حقیر
شکل به خوبی بنده رو به پاسخم نزدیک کرد و تقاضا داشتم انحراف کج شدگی به میزان مثلا 0.2 یا 0.3 و… رو در شکل نمایان بشه؟؟
گرچه مبحث اندازه گیری و محاسبه جزء سرفصل های دوره نیست و همچنین مدنظر بنده هم نبوده، منتهی ابهامی که مانند سد، جلوی یادگیری بقیه مباحث رو گرفته، این هست که اصلا مفهوم جمله ی : کج شدگی به میزان 0.2 یا 0.3 یعنی چی؟ و بلحاظ بصری منظور چیه؟
با تشکر

امیدوارم این شکل کمک کند.
تمام فضای ناحیۀ تولرانسی ممکن است، به جای انحراف موقعیت، با انحراف راستا (تعامد) اشغال شود.

Untitled1