استفاده از Diaphragm Seal در Pressure Gauge

در بسته پاسخ داده شده است
خیر‌ولی برای سرویس های خاص جهت تخلیه سیال پشت دیافراگم ممکنه استفاده شه مانند اسید

2 پسندیده

با سلام
جناب مهندس اگر در Pressure Gaugeها از Diaphragm Seal استفاده شود، آیا نیاز به Manifold هم وجود دارد یا نه؟

جناب مهندس اگر از Manifold استفاده نکنیم، چگونه پشت دیافراگم سیل را هواگیری می کنیم؟

بالای دیافراگم سیل که روغن پک شده و بدون حضور هوا هست و قسمت پایین که با سیال در ارتباط مستقیم با سیال است کلا نیازی به هواگیری ندارد

1 پسندیده

سلام مهندس لطفی عزیز

طبق فرمایش شما استفاده از منیفولد سه مزیت داره برای ما:
1- هنگامی که گیج رو بخوایم از سرویس خارج کنیم از اونجایی که مهندس ابزاردقیق حق نداره به ولو ایزوله واحد پایپینگ دست بزنه، منیفولد به ما کمک میکنه که ما از ولو منیفولد که در اختیار واحد ابزاردقیق است استفاده کنیم برای خارج کردن گیج از سرویس.
2- استفاده از منیفولد جهت خارج کردن سیال از گیج جهت هوا گیری.
3- استفاده از منیفولد جهت خارج کردن سیال از گیج جهت از سرویس خارج کردن گیج.

اینکه شما میفرمایید با دیافراگم سیل نباید منیفولد در نظر گرفت، درسته که دیگر برای مورد دو و سه بالا منیفولد دیگه کاربرد نداره ولی با در نظر نگرفتن منیفولد ، مزیت اول منیفولد یعنی در اختیار داشتن ولو بلاک ابزاردقیقی رو از دست میدیم.

به نظرم برای
1- کیس هایی که دلیل استفادمون از دیافراگم سیل، سیال با دمای بالا یا سیال خورنده و سمی است، ما می تونیم از منیفولد به همراه دیافراگم سیل استفاده کنیم.

2- برای کیس هایی که دلیل استفادمون از دیافراگم سیل، سیال ویزکوزیتس به دلیل احتمال چوک شدن ویزکوزیته داخل منیفولد بهتره استفاده نشود.

همچنین این نکته هم حائز اهمیته: در استاندارد NIOEC در مدرک Instrument Standard Drawing List با شماره 7005 طبق عکس ذیل دیافراگم سیل رو با منیفولد استفاده کرده.

NIOEC-Drawing-SD-7005

با عرض پوزش بخاطر طولانی شدن پیام، خوشحال میشم نظر شما رو هم بشنوم.

با تشکر

درود کاملا صحیح گفتید و اتفاقا خود ما هم در پروژه هایی که سیال خطرناک داریم و میخایم زیر دیافراگم سیل از نوع thread را هم درین کنیم تا پس از جداسازی دیافراگم ، اپراتور در معرض سیال خطرناک نباشه از منیفلد استفاده میشه این مورد را در بسته ابزاردقیق کاربردی هم توضیح دادم