استاندارد خوانی ISO128 & ISO129

سلام و درود خدمت جناب مهندس شهبازی
اوقات بخیر و شادی
در خصوص فرمایش حضرتعالی جهت پیش نیاز دوره و مطالعه 3 بخش اول ایزو 128 و ایزو 129، با توجه به آشنا نبودن به نحوه استاندارد خوانی، ممنون میشم تا لطفا در این مورد، راهنمایی فرمایید.
به عنوان مثال در عکس پایین، با توجه به مطالعه مطلب برای مهندسین مکانیک، بایستی 8 جزء اشاره شده در پارت 6.2 بررسی و مطالعه شوند؟
Q1

سلام مجدد آقای مرادی،

گروه استانداردهای ایزو ۱۲۸ اصول عمومی بازنمایی در نقشه‌های فنی (شاخه‌های مختلف) را بیان می‌کند. بخش نخست آن به “معرفی و الزامات اساسی” نقشه‌ها اختصاص دارد. در این بخش، گروه این استانداردها معرفی و دسته‌بندی موضوعی هر بخش تشریح می‌شود. تا جایی که به دورۀ آموزشی ما مربوط است، مهم‌ترین بند این بخش برای مطالعۀ شما بند 5 آن (الزامات اساسی) است.

بااین‌حال، چون راجع به بند 6.2 توضیح خواسته‌اید، عرض می‌کنم که در مباحث مربوط به ایزو ۸۰۱۵، ایزو ۱-۲۸۶، ایزو ۱-۱۴۴۰۵ و ایزو ۲-۱۴۴۰۵ و ایزو ۳-۱۴۴۰۵، ایزو ۱۱۰۱، ایزو ۲۶۹۲، ایزو ۵۴۵۸ به قدر گنجایش دوره مطلب ارائه شده است. سایر استانداردهای مورداشاره در آن بند جزو سرفصلهای دوره نیستند. ولی این بدان معنا نیست که شما نیازی به خواندن و دانستن آن استانداردها ندارید، بلکه به دلیل محدودیتهای زمانی و هزینه‌ای، همیشه ضروری‌ترین مباحث تولرانس‌گذاری است که در دوره‌های آموزشی ارائه می‌شوند؛ مهارتجو، پس از تسلط نسبی به این مباحث، خود می‌تواند دایرۀ مطالعه را به سرفصلها و استانداردهای بیشتر و بیشتر بگستراند.

با سپاس،
شهبازی